/
/
ال ای دی تراپی چیست؟

ال ای دی تراپی چیست؟

اگر به سالن‌های زیبایی و کلینیک‌ها سری زدی باشید حتما نام ال ای دی تراپی به گوشتان خورده و احتمالا شما را کنجکاو کرده است. دنیای اسکین کر و رسیدگی به پوست انتها ندارد و تا آن جا که مفهوم زیبایی به پوست سالم گره خورده باشد ادامه پیدا می‌کند. برای همین عجیب نیست که با پیشرفت زمان شاهد ترندهای تازه پوستی و روش‌های جدید مراقبت از پوست باشیم. ال ای دی تراپی یکی از همین روش‌ها است؛ مراقبت از پوست به شیوه‌ای مدرن و جالب، که سوالات زیادی در ذهن ما ایجاد می‌کند. آن چه که در این مقاله گفته می‌شود نتیجه تحقیق و سرچ است که اثباتی برای صحت صد در صد آن وجود ندارد؛ چرا که این روش خیلی جدید است و هنوز به درستی مورد آزمون و خطا قرار نگرفته است.
پس از بازگویی اثرات مفید ال ای دی تراپی، به ضررهای آن با توجه به استنادات تجربی نیز خواهیم پرداخت.

ال ای دی تراپی چیست؟

نور درمانی یا ال ای دی تراپی، همان طور که از نامش برمی‌آید درمان پوست به وسیله لامپ ال ای دی است که برای جوان سازی و زیبایی آن به کار می‌رود. ال ای دی تراپی وعده از بین رفتن خطوط پیری و چین و چروک‌ها را می‌دهد و پوستی صاف و یک دست را برای فرد به ارمغان می‌آورد. این متد، یکی از به روزترین روش‌های موجود برای قرار گرفتن در روتین پوستی شما است، که در مدتی کوتاه طرفداران زیادی نیز به خود جلب نموده و برای تقویت عضلات نواحی مختلف صورت هم به کار گرفته می‌شود.
اثرات این نوع درمان غیر تهاجمی، هنوز به صورت قطعی اثبات نشده و تنها می‌توان گمان زد که این وعده‌ها به شکلی کامل حقیقت دارند. ال ای دی تراپی درد ندارد و کاملا آرام و غیر فیزیکی است. فرایند ال ای دی تراپی یا استفاده از ماسک ال ای دی نیز ساده است: قرار است صورت شما حدود 20 تا 45 دقیقه در حالت کنترل شده زیر این نور قرار بگیرد و سپس تاثیر خود را بگذارد. آن چه از ال ای دی تراپی انتظار می‌رود این است که کلاژن سازی پوست تحت تاثیر آن افزایش یافته و به این طریق مشکلات و عوارض پوستی ناشی از کمبود کلاژن رفته رفته برطرف شوند. اما این اتفاق چگونه رخ می‌دهد؟

ال ای دی تراپی

مراحل ال ای دی تراپی

در ال ای دی تراپی ابتدا به مشتری مشاوره داده شده و درباره پوست وی از او سوال‌هایی پرسیده می‌شود. سپس بر اساس نوع پوست، خدمات فیشال مورد نظر و محصولاتی مناسب پوست صورت، مانند محصولات وارمی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پس از پاکسازی و لایه برداری پوست، نوبت به کامل کردن فیشال و رسیدگی به پوست مشتری به وسیله ماسک یا تونل ال ای دی است. نور ال ای دی تراپی باید بر اساس نیازهای پوستی مشتری تنظیم شود تا بتواند بهترین نتیجه ممکن را بگذارد. البته این متد باید به شکلی مکرر و در چند جلسه، برای مثال 10 نوبت مجزا صورت بگیرد و تاثیری یک شبه ندارد.

 کارکرد ال ای دی تراپی

ال ای دی مخفف کلمات Light emitting diode است که معنای دیود ساطع‌کننده نور را می‌دهد. انرژی ساطع شده از ال ای دی به شکل نور نمود پیدا می‌کند و این نور ترکیب چندین نور متفاوت است. هر یک از این نورها خاصیت ویژه‌ای برای پوست دارند و به شکلی منحصر به فرد بر آن اثر می‌گذارند.
افراد به دلایل مختلفی مانند افزایش سن، نور خورشید، آلاینده‌های محیطی و ژنتیک ممکن است با کم شدن کلاژن خود در پوست روبرو شوند و چین و چروک و آکنه و جوش را بر پوست خود شاهد باشند. تسریع فرایند پیری پوست را دچار شل شدگی، کدری، افتادگی و چروکیدگی می‌کند و می‌تواند جوش و لکه نیز ایجاد کند. این که پوست نتواند سلول‌های تازه تولید کند باعث می‌شود که از درخشش بیفتد و نقص‌هایی پایدار داشته باشد. کلاژن علت اصلی سالم ماندن و استحکام پوست است. با آغاز فرآیند پیری، چاره‌ای به جز استفاده از راه حل‌های مکمل و کمک کننده نیست. یکی از این راه حل‌ها ال ای دی تراپی نام دارد. دسته نورها با امواج کم انرژی خود در ال ای دی، به لایه‌های عمیق پوست نفوذ کرده و پوست را برای کلاژن سازی تحریک میکنند. این امواج سبب ایجاد واکنش‌های خاصی در پوست می‌شود که توانایی پوست در فرآیندهای طبیعی خود را زیاد می‌کند.
فایده دیگر ال ای دی تراپی در ایجاد گرمای لذت بخش خود روی پوست است. این گرما به همراه ریلکسیشن طولانی، فرد را آرام می‌کند و به نوعی آرامش بخش نیز محسوب می‌شود. پوست پس از استفاده از ال ای دی تراپی به یک باره شاداب‌تر شده و بدون عارضه جانبی بهبود می‌یابد.
ماسک‌های ال ای دی ایمن هستند و زخم و قرمزی ایجاد نمی‌کنند. در استفاده از آن‌ها، نیازی به دخالت دست نیست و فرد باید روی تختی راحت و ثابت دراز بکشد تا ماسک را روی چهره او قرار دهند. پس از گذشت زمان معلوم، او بلند می‌شود و هیچ سختی دیگری را تحمل نمی‌کند. این متد گویی از آینده آمده است و نوید ورود تکنولوژی‌های جدید به خدمات پوستی را به ما می‌دهد.
البته ال ای دی تراپی روشی کاملا ترکیبی است و بدون استفاده از خدمات فیشال و مصرف ماسک اثر مطلوبی ندارد.

ال ای دی تراپی
نور درمانی با 5 یا 7 نور انجام می‌شود که خاصیت 4 رنگ اصلی آن، یعنی قرمز، آبی، سبز و زرد به شکل زیر است:

نور قرمز با طول موج 630 نانومتر: نور قرمز گردش خون را به شکلی خوب و مفید افزایش داده و الاستین پوست را زیاد می‌کند. تحریک سلول‌های پوست برای تولید کلاژن و رسیدن به بافتی سفت‌تر و انعطاف پذیرتر با اثر این نور ممکن است که در نهایت رفع آثار پیری را باعث می‌شود. کلاژن سازی امری ثابت برای بهبود ترمیم پوست است و اگر متوقف یا کند شود پوست قابلیت ترمیم و بازسازی خود را از دست می‌دهد. نور قرمز در ال ای دی تراپی کمک می‌کند که تولد سلول‌ها دوباره آغاز شود و چروک و اسکارهای پوستی به مرور محو گردند. نتیجه کلی این نور رفع علائم پیری، روشن کنندگی، لیفت و سفت شدن پوست می‌باشد.

نور آبی با طول موج ۴۳۰-۴۷۰ نانومتر: نور آبی برای پوست حساس بهترین نتیجه را دارد و مشکلات آن را درمان می‌کند. باکتری‌ها و آلودگی‌های جمع شده در منافذ و سطوح پوستی با این بخش از ال ای دی تراپی به کلی پاکسازی شده و آکنه و جوش‌های فعال رفع می‌شوند. همچنین از بروز جوش‌های تازه جلوگیری می‌شود و پوست مستعد جوش را از این کار باز می‌دارد. نور آبی کاهش دهنده التهاب و حساسیت‌های پوستی هم هست و به تعدیل چربی پوست کمک می‌کند.

نور سبز با طول موج ۵۲۵-۵۵۰ نانومتر: نور سبر ملانین پوست را کاهش می‌دهد و به همین خاطر از تیره شدن پوست جلوگیری می‌کند. پوست از لکه و سیاهی‌های زیادی برخوردار است که توسط این نور صاف و درخشان می‌شود. سبز همچنین ضد پیری، صاف کننده چین و چروک و خطوط ظریف است و به ریلکس کردن پوست کمک می‌کند. پوست حساس به کمک این نور بهبود یافته و التهابات سطحی آن برطرف می‌گردند. کک و مک، لک‌های پیری و آفتاب سوختگی با ال ای دی تراپی و نور سبز بهتر شده و پوست رنگ رفته سرحال و آرام می‌شود. سبز التیام بخش است و فرد را از نظر ذهنی نیز آرام می‌کند. این نور پوست را روشن می‌کند و رنگی ثابت و طبیعی به آن می‌دهد.

نور زرد با طول موج ۵۹۰ نانومتر: اکسیژن رسانی به پوست و درمان قرمزی آن توسط نور زرد صورت می‌گیرد. در کارکرد ال ای دی تراپی، نور زرد بیشترین اثر را قرمزی دارد و گفته می‌شود که می‌تواند باعث سم زدایی در غدد پوست نیز بشود. این طیف رنگی به سلول‌های پوست صورت انرژی مورد نیازشان را داده و از بروز چین و چروک پیشگیری می‌کند.

نورهای دیگر لامپ ال ای دی درون ماسک یا تونل، با ترکیب این نورها با یکدیگر یا نور سفید به وجود می‌آیند و به صورتی کلی پوست را جوان، آرام، بدون لک و کک و مک و اثر آفتاب سوختگی، بدون آکنه و جوش، بدون تورم و چروک و حساسیت می‌کنند و باعث استحکام و تقویت آن می‌شوند.
ال ای دی تراپی با نفوذ به لایه‌های عمیق پوست گردش خون را به حداکثر طبیعی خود رسانده و در کوچک کردن منافذ باز نیز تاثیر دارد. پس از استفاده از این متد به همراه استفاده از ماسک مناسب، با گذشت زمان پوست نرم و شاداب شده و باطراوت می‌گردد.

ال ای دی تراپی

آیا ال ای دی تراپی واقعا اثر دارد؟

آن طور که به نظر می‌رسد، این روش بسیار سودمند و کم ضرر است. پوست بدون هیچ اشعه مضری به شکلی کامل بهبود می‌یابد و از جوش و چین و چروک راحت می‌شود. همچنین قرار نیست که فرد از دارویی کمکی استفاده کند و فقط باید جلسات فیشال و ال ای دی تراپی خود را کامل کند. اما این روش خیلی تازه است و ممکن است ما را به شک بیاندازد. همچنین ممکن است از خود بپرسیم که ماسک ال ای دی اثر گذار است یا خدمات فیشال کافی هستند؟ استفاده از یک ماسک معمولی، خود چنین اثراتی برای ما به همراه می‌آورد؛ پس این وسط این لامپ دقیقا چه کاره است؟
در همه مقالات و توصیه‌های پزشکی موجود اشاره شده که این نوع از نور درمانی و ماسک ال ای دی در کنار ماسک مناسب پوستی تاثیر خود را می‌گذارد و در واقع مکملی برای ان است. در واقع این تراپی، به خودی خود کارایی ندارد و کامل کننده روش‌های دیگر است. به اضافه پنجاه پنجاه بودن نتیجه دهی ال ای دی تراپی، به علت گذشتن زمان کمی از مد شدن این ترند پوستی، ضررهای آن کاملا مشخص نشده اند و مشخص نیست که ال ای دی تراپی عوارض طولانی مدت ایجاد می‌کند یا خیر. تا اینجا، ان چیزی که قطعی است صدمه‌زا بودن آن برای بینایی افراد است. کسی که این کار را انجام می‌دهد حتما باید از چشم‌های خود محافظت کند و eye protection داشته باشد. نکته دیگر این است که پوست، از هر نوعی که باشد، پس از لایه برداری حساس و بی‌سلاح شده و نیاز به تقویت با سرم‌ها یا محصولات دیگر دارد. این که آن را بدون هیچ آماده سازی دیگری در مقابل نوری شدید قرار دهیم می‌تواند صدمه و آسیب وارد کند. در ضمن اثر گذاری ال ای دی تراپی بسیار کند است و خیلی کم با چشم دیده می‌شود.
افرادی که فوبیای خفگی دارند، نه تنها نمی‌توانند از ریلکسیشن و آرامش موجود در این نوع تراپی بهره ببرند، بلکه ممکن است دچار استرس و حملات اضطرابی شوند و نتیجه نامطلوبی بگیرند. اگر چنین ترسی دارید و مثلا دستگاه ام آر آی و چیزهای مشابه شما را دچار وحشت می‌کنند از انجام ال ای دی تراپی صرف نظر کنید.

نتیجه

نظر ما این است که کمی مکث کنید و منتظر شوید سود و زیان‌های ال ای دی تراپی کاملا مشخص شوند. مراقبت‌های پوستی معمولا ارزان نیستند و به همین خاطر امتحان کردن راهی اشتباه نمی‌ارزد. از ماسک‌های متناسب با پوست خود استفاده کنید و با خرید ماسک بلوبری، زغال و شکر سیاه یا ماسک کانی‌های دریایی وارمی، که برای همه انواع پوست مناسب اند آرامش را به پوست خود هدیه دهید. ماسک ال ای دی ابداع جالبی است اما خیلی دست نخورده و نو به نظر می‌رسد. ما هم مثل شما منتظریم ببینیم معجزه این کار حقیقت دارد یا نه… اگر واقعی باشد همه باید ال ای دی تراپی کنیم و از فواید آن لذت ببریم.

ال ای دی تراپی چیست؟

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

مطالب پیشنهادی

محصولات وارمی

دسته بندی های پیشنهادی