/
/
مراقبت‌های بعد از کراتینه مو

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو

موی درخشان، صاف و شانه پذیر یک معیار مهم برای زیبایی و داشتن ظاهری آراسته است. وقتی موها مرتب و سالم باشند شکل کلی ظاهر شما نیز جذاب به نظر می‌رسد و در جمع‌ها و مجالس مختلف وجهه خوبی خواهید داشت. به همین دلیل، روش‌های متفاوتی برای آرایش و صاف کردن مو وجود دارد. یکی از این روش‌ها که کارکردی ترمیمی نیز دارد کراتینه است.
اما مشکل این جا است که با این کار خیال شما راحت نمی‌شود و کراتینه نیاز به رسیدگی دارد. مراقبت‌های بعد از کراتینه مو ماندگاری آن را طولانی می‌کنند و باعث تثبیت آن می‌شوند.

توضیحی کوتاه درباره کراتینه مو

گفتیم که کراتینه کردن یکی از بهترین روش‌ها برای احیا و زیبا کردن موها است. در این تکنیک، موها با کراتین، که پروتئین اصلی موجود در پوست و مو و ناخن است، محافظت شده و شکنندگی و زبری آن‌ها از بین می‌رود. این ماده موها را درخشان و شاداب می‌کند؛ اما ممکن است نوع طبیعی آن طی صدمه‌های محیطی چون تابش مستقیم نور آفتاب، اثر مواد شیمیایی و ناپرهیزی کم شده باشد. با کم شدن کراتین، موها لطافت و سرزندگی خود را از دست می‌دهند و الکتریسیته ساکن آن‌ها را وز و در هم گره خورده می‌کند.
کراتینه کردن مو، کاهش این ماده حیاتی را جبران می‌کند و کراتین مورد نیاز آن را به صورت مصنوعی و با مواد شیمیایی مفید تامین می‌نماید. در این روش موها صاف و لخت می‌شوند و فر و حالت آن‌ها از بین می‌رود. موهای فر، مجعد و سوخته طی فرایند کراتینه شدن سالم و براق به نظر می‌رسند و علاوه بر ایجاد جلوه‌ای چشمگیر، از خطر و صدمه به دور می‌مانند.
البته کراتینه کاملا دائمی نیست و ماندگاری 3 ماه تا 1 سال دارد. همه چیز به مواد استفاده شده برای کراتین، رشد موهای شما و همچنین رسیدگی درست شما از موهایتان دارد. پس از گذشت این زمان، ریشه موها در می‌آیند و مو باید ریشه گیری شود.

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو

اما کراتینه آخر کار نیست. این تکنیک هم مانند بسیاری از تکنیک‌های آرایشی و زیبایی بایدها و نبایدهایی دارد. مراقبت‌های بعد از کراتینه مو خاص این روش هستند و با انجام دادنشان میزان وقت پایداری اثر کراتین بیشتر می‌شود. ابتدا لازم است به مواد مورد استفاده برای موهای خود دقت کنید. از کراتین با کیفیت و برندهای معتبر استفاده کنید. مواد بد موها را می‌سوزانند خصوصا اگر زیاد روی آن بمانند. موهایتان را به یک کراتین کار حرفه‌ای بسپارید و از تخصص و کاربلدی او مطمئن شوید.
یا کراتین نکنید یا هزینه خوبی بابت آن بدهید. مواد گران و آرایشگر خوب سلامت موهای شما را تضمین می‌کنند.
حالا وقت آن رسیده که مقدمه را کنار بگذاریم و به سراغ مراقبت‌های بعد از کراتینه مو برویم.

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو : بستن موها

استفاده از گیره، کش مو و تمام موارد مشابه برای مویی که تازه کراتینه شده ممنوع است. مراقبت‌های بعد از کراتینه مو ایجاب می‌کند که طی 2 الی 3 و روز موهای خود را نبندید و بگذارید به حالت خودش باقی بماند. البته این زمان بستگی به نوع کراتین و درمان شما داشته و نسبی است. در برخی فرایندهای ترمیمی و احیا سازی این بازه کوتاه‌تر است و در برخی دیگر حتی بیشتر هم می‌شود. بستن مو باعث حالت گرفتن آن و ایجاد فرمی شکسته در موها می‌شود که اصلا خوشایند نیست.

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو : حمام کردن

پس از کراتینه و وقتی از آرایشگاه به خانه رفتید، تا 2 الی 3 روز نباید موهای خود را بشویید. بعد از گذشت این زمان وقت حمام کردن است. حمام کردن فوری پس از کراتین مزایای آن را از بین می‌برد و اثر این تکنیک را بسیار کوتاه مدت می‌کند. مراقبت‌های بعد از کراتینه مو این کار را محدود می‌کنند. در وهله اول باید توجه داشته باشید که شامپوی مناسب موهای خود انتخاب کنید. شامپوی مخصوص موی کراتین شده و بدون سولفات آن چیزی است که باید تهیه کنید و در حمام خود مورد مصرف قرار دهید. از آرایشگر خود نحوه صحیح شستن موها را بپرسید.
دقت کنید که زیاده روی در حمام کردن در مراقبت‌های بعد از کراتینه مو جایز نیست. حمام مکرر و زیادتر از حد معمول، روغن پوست سر و موهای شما را از بین برده و مو را وز و خشک می‌کند. وقتی مواد کراتین روی موهای شما باشند، با شستشوی بی‌رویه به راحتی از موهایتان محو خواهند شد و ماندگاری صاف و لخت بودن موهای شما کاهش خواهد یافت. سعی کنید یک روز در میان به حمام بروید و برخورد با رطوبت و مواد شوینده را تا جایی که می‌توانید کنترل کنید.
مراقبت‌های بعد از کراتینه مو شامل عدم مصرف شامپوهای حاوی سولفات و سدیم کلرید هستند. سولفات روغن‌های طبیعی موها را از بین می‌برد. نمک نیز به مو آسیب می‌رساند و پوشش کراتینه را از مو جدا می‌کند. همچنین باید از مصرف شوینده‌های خشن و قوی خودداری کنید. شامپوهایی که موها را به صورت عمقی پاکسازی می‌کنند در مراقبت‌های بعد از کراتینه مو جایی ندارند و به مرور اثر آن را خنثی می‌کنند. آب شور و کلر دار نیز کراتین را از موها جدا می‌کند و مراقبت‌های بعد از کراتینه مو شامل خودداری از برخورد مو با آن می‌باشد.

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو : ماسک مو و نرم کننده

اگر می‌خواهید مراقبت‌های بعد از کراتینه مو را به صورت تمام و کمال انجام دهید حتما از ماسک مو استفاده کنید. ماسک موی شما، چه از نوع داخل حمام و چه از نوع چه بیرون از آن باشد، باید ویژه موهای کراتینه فرموله شود تا به نرمی و درخشندگی موها آسیبی نرساند. می‌توانید از پیشنهاد آرایشگر خود برای خرید این محصول استفاده کنید. این محصول با خاصیت تغذیه کنندگی بسیار خود مواد لازم را برای نرم و مرطوب نگه داشتن موها به همراه می‌آورد و ظاهر درخشنده و زیبای مو را حفظ می‌کنند.
مواد شیمیایی موجود در کراتین خود می‌توانند آن را دهیدراته کنند و روغن طبیعی‌اش را از بین ببرند؛ به همین روی باید از ماسک مویی تقویت کننده استفاده کنید. مبادا به سراغ روش‌های سنتی بروید و چربی بیش از حد و ناسالمی به موهایتان بزنید. مراقبت‌های بعد از کراتینه مو باید مخصوص همین کار ساخته شده باشند.
نرم کننده‌ها هم برای مراقبت‌های بعد از کراتینه مو گزینه مناسبی هستند و جلوی شکسته شدن مو و از بین رفتن حالت صاف آن را می‌گیرند. استفاده مکرر از نرم کننده و ماسک مو خوب است و محدودیتی ندارد. اما بهتر است مقدار حمام خود را کاهش دهید و موهایتان را کمتر بشویید.
بدیهی است که ماسک موی مخصوص موهای کراتین شده باید فاقد سولفات باشد تا اثر آن را طولانی‌تر کرده و سلامت موهای شما را حفظ کند.

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو : خشک کردن مو بعد از حمام

هرگز از اتو مو استفاده نکنید. حرارت زیاد و مستقیم برای کراتین مضر است و مراقبت‌های بعد از کراتینه مو را در بر نمی‌گیرد. وسایل فر کننده و حالت دهنده و همچنین اتوی مو باعث وزی، خشکی و زبری موها شده و بهتر است از مصرف آنان خودداری شود.
پس از حمام، می‌توانید اجازه دهید موها به شکل طبیعی خشک شوند اما این توصیه ما به شما نیست. بهترین راه برای خشک کردن مو این است که از سشوار استفاده کنید. مو پس از کراتین با سشوار صاف و لخت می‌شود و زمان زیادی برای صاف کردن آن نیاز نیست. کاری که باید انجام دهید خشک کردن است و بس!
پس در مراقبت‌های بعد از کراتینه مو لزوم استفاده از این وسیله را فراموش نکنید و سعی کنید از حرارت بالای آن بهره نبرید. کارتان با باد معمولی سشوار راه می‌افتد. برای جلوگیری از آسیب توسط حرارت سشوار از ماسک‌ها و اسپری‌های محافظت کننده مو استفاده کنید.
مراقبت‌های بعد از کراتینه مو به ما می‌گویند که موها باید حتی الامکان از نور دور باشند و زیر تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرند. پس از خشک شدن مو آن را از آفتاب دور نگه دارید و نگذارید اشعه مضر آن موهایتان را ضعیف کند.

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو: طرز خوابیدن

از بالشت ساتن یا ابریشمی استفاده کنید. روکش بالشت شما باید نرم و لطیف باشد و اصطکاک کمتری به نسبت جنس‌های دیگر با موهایتان ایجاد کند. ساتن و ابریشم مشکل اصطکاک را به حداقل می‌رسانند و از زبر شدن مو و یا شکستن آن جلوگیری می‌کنند. بافت ابریشمی هم راحت‌تر است و هم سختی و خشنی خیلی کمی دارد و به رطوبت مو آسیبی نمی‌رساند.
اگر موهای بلندی دارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از خواب آن‌ها را خیلی شل و آرام ببندید که در هنگام خواب زیر بالشت نمانند و حالت بدی به خود نگیرند. کاورهای مو و مواردی از این قبیل نیز برای مراقبت‌های بعد از کراتینه مو مفید هستند و لایه محافظ خوبی ایجاد می‌کنند.

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو : کوتاهی مو

با این که کراتینه روشی برای بازسازی بافت مو و بهبود ظاهر آن است، تحت تاثیر عوامل مختلف ممکن است به مو آسیب بزند و مو را دو شاخه و خشک کند. انتهای مو خیلی حساس است و در اصطکاک با عوامل محیطی به آسانی صدمه می‌بیند و دهیدراته می‌شود. در صورت مشاهده موخوره 2 سانتی متر  آن را بچینید و نوک گیری کنید. به این صورت از آسیب قسمت‌های دیگر و پیشروی موخوره جلوگیری می‌کنید و موهای کراتین شده‌تان نیز مثل روز اول سالم و براق می‌شوند.

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو : رنگ کردن مو

رنگ مو در زمانی که موهای شما با کراتین پوشیده شده و تحت مراقبت‌های بعد از کراتینه مو قرار دارد خیلی بد نیست؛ اما اگر پیش از این کار انجام بگیرد بهتر است و مو بیشتر رنگ می‌گیرد. نفوذ رنگ به مو پس از انجام کراتینه دشوار است و توصیه می‌شود که مو در 3 هفته اول رنگ نشود. اگر قبل از کراتینه این کار را انجام دهید ماندگاری و دوام رنگ شما از حالت طبیعی بیشتر می‌شود و کراتین مانند یک لایه محافظ برای رنگ مو عمل می‌کند.

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو : شنا کردن

همان طور که ذکر شد کلر و نمک عمر کراتین را کم می‌کنند و آن را از بین می‌برند. کلر عنصر بسیار خشنی است و دشمن موهای کراتینه شده به حساب می‌آید. این ماده موها را خشک کرده و اثر بسیار مخربی دارد. به استخرهای کلر دار نروید و موهای خود را در معرض آب نمک دار یا حاوی کلر قرار ندهید. اگر استخر و شنا بخشی از زندگی‌تان هستند و به هر نحوی مجبورید این کار را انجام دهید، اول موهای خود را با آب بشویید و از یک نرم کننده بدون نیاز به آبکشی روی موهایتان استفاده نمایید. روغن‌های محافظتی مانند روغن نارگیل هم برای این کار مناسب اند و از نفوذ کلر و آب شور به ساقه موی شما جلوگیری می‌کنند. حتما از کلاه شنا استفاده کنید و موهای خود را کاملا بپوشانید. بعد از این که شنا تمام شد، بلافاصله موهای خود را شستشو داده و تمیز کنید.
علاوه بر استخر، از رفتن مداوم به ساحل دریا نیز خودداری کنید؛ حتما خودتان می‌دانید که آب دریا شور است و با نمک خود اثر کراتین را کوتاه مدت می‌کند.

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو

 

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو : ورزش

فعالیت بدنی شدید و در نتیجه آن تعریق زیاد به موهای شما آسیب می‌زند. برای رعایت مراقبت‌های بعد از کراتینه مو لااقل تا 3 هفته از ورزش کردن خودداری کنید. نمک موجود در عرق عمر کراتین را به طرز غیر قابل باوری کم می‌کند و همچنین نیاز به حمام کردن پس از ورزش برای ماندگاری مدل موی شما خوب نیست.

در آخر

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو به شما کمک می‌کنند که با راهکارهایی ساده بتوانید نشاط و شادابی را تا مدتی طولانی برای موهای خود حفظ کنید و پس از گذشت زمان متوسط 9 ماهه، برای ترمیم و شارژ کراتین نزد آرایشگر بروید. شاید هزینه ماسک مو یا شامپوی مناسب موی کراتینه شده توی ذوق بزند؛ اما در عوض اثر کراتین شما طولانی خواهد شد و این گونه نیازی به ترمیم دوباره و دوباره نیست. پس مراقبت‌های بعد از کراتینه مو را جدی بگیرید و آن‌ها را انجام دهید تا به سادگی زیبا و جذاب بمانید.

 

مراقبت‌های بعد از کراتینه مو

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

مطالب پیشنهادی

محصولات وارمی

دسته بندی های پیشنهادی