/
/
مراقبت از پوست را از چه سنی آغاز کنیم؟

مراقبت از پوست را از چه سنی آغاز کنیم؟

این که روزانه صورت خود را بشوییم، آب رسان یا مرطوب کننده استفاده کنیم، محلول ضد جوش، کرم ضد چروک، سرم، تونر، میسلار واتر و… یک عالمه چیز دیگر به پوستمان بزنیم ممکن است ما را خسته کند و باعث شود به خاطر تنبلی خیلی به فکر پوستمان نباشیم. اما چرا یک جور دیگر به ماجرا نگاه نکنیم؟ فکر کنیم که اگر این کارها را نکنیم چه اتفاقی برای پوستمان می‌افتد؟ اگر حالا به فکر زیبایی چهره خود نباشیم بعدا چه می‌شود؟ سن مراقبت از پوست دقیقا چه زمانی است و این نگرانی‌ها از کی منطقی به نظر می‌رسند؟

سن مراقبت از پوست

راستش را بخواهید این که سن مشخصی را برای آغاز استفاده از محصولات پوستی معلوم کنیم و بگوییم همه افراد باید از این زمان به پوست خود رسیدگی کنند خیلی درست نیست. اولا که هر فرد ویژگی‌های منحصر به فرد خودش را دارد. دوما همه افراد در یک محیط جغرافیایی و شرایط اجتماعی و مالی یکسانی نیستند و برای مثال مواد غذایی مشابهی مصرف نمی‌کنند. این تفاوت‌ها سبب می‌شود که افراد در سنین مختلف پوست مختلفی نیز داشته باشند. مثلا یک نفر می‌تواند در 25 سالگی بهترین و سالم‌ترین پوست را دارا باشد و دیگری در این سن با پیدا شدن چین و چروک و علائم پیری روبرو شود. پس آن چه که حتمی است قطعی نبودن سن مراقبت از پوست و آغاز رسیدگی کامل به آن است.
اما سوال کردن هیچ گاه بد نیست و همیشه نکته‌ای برایمان دارد. می‌توانیم به شکلی تقریبی سن مراقبت از پوست را تعیین کنیم و بعد شرایط فردی خود را با آن تطبیق دهیم.

مراقبت از پوست در کودکی

بهداشت کودکان امر بسیار مهمی است که در فرایند و روند رشد آن‌ها تاثیر بسیاری دارد. محصولات مراقبت از پوست کودک شامل ضد آفتاب‌ها، مرطوب کننده‌ها، لوسیون‌ها، پودر بچه، کرم ضد سوختگی پوست، شامپو بدن و فوم شستشو مخصوص، دستمال مرطوب و موارد جانبی دیگر هستند. به صورت کلی یک کودک باید روزانه حمام کند و مرطوب کننده‌های مخصوص سن خود را استفاده نماید. بچه‌ها بدون ضد آفتاب نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرند وگرنه خیلی زود آفتاب سوخته و اذیت می‌شوند؛ چون پوست آن‌ها از پوست بزرگسالان حساس‌تر است و نیاز به محافظت بیشتری در برابر اشعه مضر خورشید دارد.
سن مراقبت از پوست به معنای استفاده از محصولات ویژه پوست صورت هر فرد از کودکی آغاز نمی‌شود. در این دوران تنها از بروز عوارض ناشی از حساس بودن پوست جلوگیری شده و پیچیدگی‌های رسیدگی به پوست در زمان بزرگسالی وجود ندارد. در ضمن، بچه‌ها نیازی به رسیدگی ویژه به پوست چهره خود را ندارند و نوع پوست آن‌ها هنوز معلوم نیست.

سن مراقبت از پوست

مراقبت از پوست در نوجوانی

دوران نوجوانی زمانی است که تغییرات هورمونی آغاز شده و فرد با مشکلات پوستی فراوان روبرو می‌شود. استرس و اضطراب و همچنین افزایش یا کاهش هورمون‌ها سبب می‌شود که پوست صورت واکنش‌هایی نظیر بروز جوش و آکنه، خشکی یا چربی شدید و لکه و جای جوش را تجربه کند. دقت کنید که نوجوانی بسیار طولانی است و از 12 سالگی تا 19 سالگی را دربرمی‌گیرد؛ اما می‌توان گفت از آغاز نشانه‌های بلوغ، زمان رسیدن به پوست فرا می‌رسد و سن مراقبت از پوست شروع می‌شود.
علائم بلوغ به ما نشان می‌دهند که چه نوع پوستی داریم. مرحله ابتدایی رسیدگی به پوست در نوجوانی این است که نوع پوست خود را تشخیص دهیم. پس از این که فهمیدیم پوستمان دقیقا حساس، چرب، مختلط یا خشک است، باید محصولات مخصوص آن را خریداری کنیم. این محصولات شامل شوینده‌ای مناسب، تونر، مرطوب کننده و آب رسان، ماسک و لایه بردار مخصوص، بالم لب و ضد آفتاب هستند.
روتین پوستی یک فرد نوجوان سوای از جنسیت او با شستشوی صورت و پاکسازی آن آغاز می‌شود. نیاز به پاکسازی و زدودن آلودگی‌ها در این سنین بسیار است؛ چرا که پوست از هر نوعی که باشد از همیشه مستعد جوش‌تر بوده و بیشتر در معرض عوارض ناشی از چربی زیاد قرار دارد. منافذ پوستی باید کاملا پاک شوند و هر گونه آلاینده، سلول‌های مرده و چربی اضافه از بین برود. اگر آرایش می‌کنید، قبل از شستن پوست از دستمال مرطوب، شیر پاک کن یا میسلار واتر استفاده کنید. پس از شستشوی کامل صورت، نوبت به استفاده از تونر می‌رسد. تونر اسیدیته پوست شما را تنظیم می‌کند و آن را تسکین می‌دهد. این محصول منافذ باز شما را کوچک کرده و به از بین رفتن جوش‌های سر سیاه نیز کمک می‌کند. دقت کنید که چه شوینده و چه تونر شما گیاهی باشند و مواد شیمیایی و الکل کمی داشته باشند.
حالا که همه کثیفی‌ها از پوستتان جدا شده اند می‌توانید از مرطوب کننده‌ای ملایم یا آب رسان، بسته به نیاز نوع پوست خود استفاده کنید. در مصرف مرطوب کننده حساسیت به خرج دهید و حتما مطمئن شوید که بافت چرب و سنگینی نداشته باشد. اگر پوستتان خیلی چرب است نیز از این بخش صرف نظر نکنید. هیدراته نگه داشتن پوست سخت است و در هر حال پوست شما به آب نیازمند بوده و بدون آن آسیب می‌بیند. قسمت دیگر پوست چهره که باید نرم و مرطوب بماند لب است. خشکی و پوسته پوسته شدن لب هم بر زیبایی و هم بر سلامتی شما اثر منفی دارد. بهتر است اجازه این اتفاق را ندهید و پس از خوردن صبحانه و مسواک زدن از بالم لب استفاده کنید. این گونه لب‌هایی نرم و سالم خواهید داشت و نگران زخم و خشکی آن‌ها نخواهید بود. همچنین بالم لب جلوه‌ای براق و درخشان ایجاد می‌کند و می‌تواند جای برق لب و رژهای شاین را بگیرد.
ضد آفتاب مرحله بعدی مراقبت از پوست در نوجوانی است. هر هوایی نظیر هوای آفتابی، ابری و بارانی پوست را به ضد افتاب نیازمند می‌کنند و لزوم استفاده از آن در همه شرایط حتمی است. ضد آفتابی سبک انتخب کنید و همیشه آن را به همراه داشته باشید. این محصول بایستی هر 2 ساعت یک بار تمدید گردد. اگر از خانه بیرون نمی‌روید لازم نیست از ضد آفتاب استفاده کنید و یا می‌توانید از محصولی با SPF پایین بهره ببرید.
سن مراقبت از پوست و لایه برداری نوجوانی است. در حقیقت شروع آن در این سن کار شما را در سال‌های آینده راحت می‌کند. لایه برداری، اسکراب و در نهایت استفاده از ماسک برای پوست شما معجزه می‌کند و نوعی بیمه محسوب می‌شود! شما با این کار سلامت پوست خود را تضمین و بیمه می‌کنید. هفته‌ای 2 بار الی ماهی 1 بار از ماسک صورت استفاده کنید تا تمامی مواد سمی از روزنه‌ها و منافذ باز پوستتان بیرون کشیده شوند. باکتری‌ها، سلول‌های مرده و چربی اضافه توسط ماسک‌های وارمی پاکسازی شده، ضمن این که لایه برداری ملایم هم برای شما رقم می‌خورد. لازم به ذکر است که در نوجوانی نیاز آن چنانی به استفاده از ماسک صورت نیست چون پوست خیلی حساس است. اما مصرف آن کمک زیادی به زیبایی پوست شما می‌کند.

سن مراقبت از پوست

مراقبت از پوست در 20 تا 30 سالگی

دهه و سن مراقبت از پوست اصلی بین 20 تا 30 سالگی است. این جا است که برای میانسالی و بروز چین و چروک آماده می‌شویم و باید حسابی پوست خود را تقویت کنیم. جوانی همیشگی نیست و حفظ آن زحمت زیادی دارد. همان کارهایی که در نوجوانی می‌کردید، یعنی شستشوی روزانه 2 بار صورت، استفاده از ضد آفتاب مناسب، تونر، ماسک و… را باید با موارد جانبی چون ضد جوش‌ها، کرم‌های دور چشم و سرم‌های مغذی مخلوط کنید و با توجه به نوع پوستتان از آن محافظت کنید.

 • کمتر آرایش کنید. اگر به استفاده از لوازم آرایشی زیاد و سنگین عادت دارید از برندهای معتبر و ترکیبا استاندارد استفاده کنید و حواستان باید که محصول مورد نظر جوش‌زا نباشد. سن مراقبت از پوست یعنی جوانی ایجاب می‌کند که مواد به کار رفته در محصولات آرایشی و حتی بهداشتی را به دقت مورد بررسی قرار دهید. بسیاری از مواد شیمیایی به کار رفته در این محصولات می‌توانند سمی باشند و عوارض بسیاری برای پوست ما ایجاد کنند. لوازم آرایش می‌تواند پوست شما را خیلی چرب، خیلی خشک، تیره و کدر و سرشار از آکنه کند. مادامی که از آن استفاده می‌کند در خطر بیماری‌های پوستی قرار دارید و باید از خود مراقبت کنید. البته منظور این نیست که لوازم آرایشی باید کنار گذاشته شود؛ بلکه باید به کیفیت و میزان آن توجه گردد و همچنین مراقبت‌های دیگر در کنار مصر آن جدی گرفته شوند.
 • در دهه 20 سالگی، پوست مقاوم و سفت است. مشکلاتی نظیر جوش و خشکی از رایج اند اما مقدار آن‌ها به اندازه دوره نوجوانی نیست. تولید کلاژن در بیشترین حد خود قرار دارد و پوست مدام در حال ترمیم و بازسازی است. همچنین سلول‌های مرده ماهی یک بار تجدید می‌شوند و پوست را تازه و شاداب نگه می‌دارند. با توجه به تمامی این ویژگی‌ها، آن چه که اهمیت دارد این است که فرد بتواند این موارد را برای خود حفظ کند و جوانی را تا 50 سالگی برای خود نگه دارد. علاوه بر مسئبه آرایش، آن چه حائز اهمیت است پاکسازی و رطوبت رسانی به پوست است.
 • برای پاک کردن آرایش ترجیحا از میسلار واتر استفاده کنید. اگر امکان استفاده از میسلار واتر را ندارید یا باب سلیقه‌تان نیست پاک کننده‌های دیگری مثل شیر پاک کن و دستمال مرطوب نیز در دسترس اند.
 • قبل از شستن صورت دست‌های خود را کاملا تمیز کنید و شستشو دهید. شوینده‌ای مناسب پوست و با بافت دلخواه، مانند ژل شستشو، فوم شستشو و یا موارد مشابه انتخاب کنید و پوستتان را از آلودگی و کثیفی رهایی دهید. انتخاب شوینده خیلی مهم است و شما روزی 2 بار با آن سر و کار دارید. اگر این محصول پوستتان را خشک یا چرب کند جوش و آکنه گریبان شما را می‌گیرد و پشیمان خواهید شد.
 • تونر! سن مراقبت از پوست استفاده کردن از تونر را نیز شامل می‌شود. به یاد بیاورید که تونر ذره ذره آلودگی باقی مانده روی پوست صورتتان را پاک می‌کند؛ حتی اگه قبل از استفاده از آن پوستی به ظاهر تمیز داشته باشید. همه افراد به تونر نیاز دارند؛ چه آن‌هایی که آرایش می‌کنند و چه آن‌هایی که نمی‌کنند. تونر پوست را نرم می‌کند و منافذ آن را عمیقا پاکسازی می‌کند.
 • در سن مراقبت از پوست استفاده از مرطوب کننده و آب رسان الزامی و بدیهی است.
 • دیگر محصولات مورد نیاز برای روتین پوستی و سالم، انواع سرم پوست صورت است. سرم ویتامین C، سرم لیفتینگ، سرم ضد پیری، سرم مرطوب کننده، سرم ضد جوش و سرم روشن کننده نمونه‌هایی از این نوع محصولات هستند که با توجه به کارایی‌شان برای همه نیازها تعبیه شده اند. سرم‌ها پوست را تقویت می‌کنند و به آن استحکام می‌بخشند.
 • محلول‌ها و کرم‌های موضعی ضد جوش برای افرادی که دچار این مشکل هستند توصیه می‌شود.
 • ضد آفتاب‌ها عضو فراموش نشدنی و حذف ناپذیر روتین‌های پوستی هستند. از کودکی تا آخر عمر، استفاده از ضد آفتاب سلامت پوست را باعث می‌شود و ضررهای نور خورشید را خنثی می‌نماید. اگر در کنار ضد آفتاب از عینک آفتابی استفاده کنید دور چشمتان سیاه نمی‌شود و گود نمی‌افتد. خورشید هر لحظه در حال آسیب رسانی به پوست است و فرقی ندارد هوا چگونه باشد؛ اشعه مضر آن تا زمانی که غروب نکرده است به پوست صدمه می‌زند و آن را دچار عوارضا چون آفتاب سوختگی، لک، چین و چروک، تیرگی و سرطان پوست می‌کند. قدرت ضد آفتاب را دست کم نگیرید و حتما از آن استفاده کنید.
 • به جوش‌ها، چربی‌ها و آلودگی‌های جمع شده در منافذ پوست خود دست نزنید. استخراج جوش و کثیفی است پوست با دست اصلا تاثیر مثبتی ندارد و منجر به زیاد شدن عوارض پوستی می‌شود.
 • با آرایش نخوابید تا منافذ پوستتان مسدود نشوند.
 • آب کافی بنوشید.
 • استفاده از برنزه کننده‌ها را برای خود محدود کنید. این محصولات سرطان‌زا هستند و خطرات بسیاری برای شما ایجاد می‌کنند.
 • فیشال و ماساژ درمانی را در روتین پوستی خود قرار دهید. سن مراقبت از پوست کارهای گرانی نظیر این را طلب می‌کند. این موارد هم به شما آرامش می‌دهند هم در طولانی مدت اثری فوق العاده بر پوست شما می‌گذارند. فیشال کردن پوست را کاملا پاک می‌کند و لایه برداری و ریلکسیشن را برای شما به ارمغان می‌آورد.
 • هفته‌ای 2 بار ماسک بزنید. حتی اگر پوست حساسی دارید، ماسک مورد نظر خود را پیدا کنید و از آن بهره ببرید. ماسک، اسکراب و لایه رداری به حفظ جوانی و شادابی کمک شایانی می‌کند و بسیار مفید است. اگر پوست چربی دارید از ماسک نعناع لیمو وارمی، اگر پوست مختلطی دارید از ماسک جو و آووکادو وارمی و برای همه انواع پوست نیز از ماسک کانی‌های دریایی وارمی، ماسک زغال و شکر سیاه وارمی و ماسک بلوبری استفاده کنید. با این کار می‌توانید به پوست خود استراحت بدهید و آن را لایه برداری کنید.
 • از اواسط دهه 20 سالگی وقت استفاده از کرم و سرم دور چشم فرا می‌رسد. کرم دور چشم و کرم‌های شب را فراموش نکنید. پوست شما به کلاژن بیشتری نیاز دارد و رفته رفته توان خود را برای بازسازی از دست می‌دهد. پوست دور چشم بسیار حساس است و زودتر از دیگر قسمت‌های صورت پیر می‌شود. برای از بین رفتن علائم پیری لازم است خیلی زود دست به کار شوید و از محصولات مخصوص دور چشم استفاده کنید.
 • سن مراقبت از پوست و رسیدگی به آن ضد چروک‌ها را نیز شامل می‌شود و با نزدیک شدن به 30 سالگی، فرد باید به فکر محصولات ضد چروک بیفتد. این گونه استحکام و قوام پوست تا حد زیادی حفظ می‌شود و پوست خود را برای سنین بالاتر آماده می‌کند.
 •  خوب بخوابید و به یاد داشته باشید که پوست در شب خود را بازسازی می‌کند. تنظیم ساعت خواب و مقدار آن بسیار مهم است و روی پوست اثر مثبت دارد. خواب خوب، مانند تغذیه خوب خود دارویی جداگانه برای پوست است و شما را از خیلی چیزها بی‌نیاز می‌کند.
 • مصرف دخانیات را قطع کنید. تیرگی، لک و جوش همه ممکن است به خاطر استفاده از سیگار و مواد مخدر باشند. این مواد دشمن جوانی هستند و خیلی زور کلاژن پوست را نابود و پیری زودرس را باعث می‌شوند. البته که سیگار سرطان‌زا نیز بوده و ترک آن بهترین کاری است که می‌توانید برای خود و سلامتتان انجام دهید.
 • ورزش در سن مراقبت از پوست کمک می‌کند که جریان خون در پوست شما زیاد شده و جوانی شما به شکلی شگفت آور حفظ شود. پوست درخشان، صاف و بدون پستی و بلندی با ورزش کردن هدف دوری به نظر نمی‌رسد.

سن مراقبت از پوست

مراقبت از پوست در میانسالی

با رسیدن به 30 سالگی، دوره میانسالی نیز آغاز می‌شود و علائم آن یکی پس از دیگری خود را نشان می‌دهند. حالا نه تنها باید روتین پوستی دوره جوانی خود را حفظ کنید، بلکه بایستی به فکر چروک‌هایی در قسمت‌های مختلف صورت نیز باشید. دور چشم، دور لب، خط لبخند، خط اخم و خیلی از جاهای صورتتان می‌تواند چروک بیفتند. زیر چشم تیره می‌شود و پف می‌کند یا گود می‌افتد. پوست گردن به مرور شل می‌شود و خط و خطوط پیری بر آن ظاهر می‌گردند. کک و مک، لک‌های پیری و تیرگی از دیگر مشکلات دوره میانسالی هستند.
تنها چیزی که باید بگوییم این است که همه مواردی که در جوانی رعایت می‌کردید را ادامه دهید. از این پس استفاده از سرم و کرم‌های دور چشم را بیشتر جدی بگیرید؛ برای پوست اطراف چشم خود هزینه کنید و از محصولات معتبر استفاده نمایید. ضد چروک‌ها و کرم‌های ضد پیری راه بسیار خوبی برای بهبود چین و چروک‌هایتان هستند. از آغاز 30 سالگی استفاده از کرم‌های گردن را شروع کنید. ضد آفتاب، مرطوب کننده و ماسک مورد استفاده خود را به گردن خود نیز بمالید. پوست گردن مثل پوست صورت حساس و لطیف بوده و سن مراقبت از پوست رسیدگی به آن را نیز الزام می‌نماید.
درمان‌های کلینیکی مثل فیلر، بوتاکس و… هم از این سنین گزینه خوبی برای شما هستند و علائم پیری را به شکلی چشمگیر از بین می‌برند.

سن مراقبت از پوست

در پایان

سن مراقبت از پوست در واقع زمان به دنیا آمدن و تولد ما است. پوست، مانند اعضای دیگر بدن به مراقبت نیاز دارد. از زمانی که نوع پوست معلوم می‌شود، یعنی سنین نوجوانی، باید از محصولاتی مانند ماسک و ضد آفتاب استفاده کنیم و داشتن روتین پوستی منظم را جدی بگیریم. زیبایی آسان به دست نمی‌آید اما داشتن آن خیلی لذت بخش و جذاب است. زیبایی ما تا مقدار زیادی به سلامت پوست ما بستگی دارد؛ پس چه بهتر که به ان برسیم و خودمان را دوست داشته باشیم.

مراقبت از پوست را از چه سنی آغاز کنیم؟

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

مطالب پیشنهادی

محصولات وارمی

دسته بندی های پیشنهادی